dewalt_dwf4100350
dewalt_dwf4100350
dewalt_dwf4100350
dewalt_dwf4100350
dewalt_dwf4100350
dewalt_dwf4100350
DEWALT DWF4100350 screw on tape (coarse thread) 35mm x 3.5mm (1000pcs)
18.95 tax incl.
On stock, immediately available.
pack
  • Ordered before 20:00 - delivered as of 16/05/2026
What does this mean in practice?
  • Purchase a selected 18V or 54V XR garden machine? Then you can choose one of the 4 extra gifts within the official Buy & Get promotion.
Product description
  • 35mm x 3.5mm Coarse thread - on tape
Features
  • Assorted assorted drywall screws
  • Constant and sharp needle point for quick and easy installation
  • Available in fine, coarse and left-hand threads
  • Fine thread for fixing plasterboard panels to metal profiles (max 0.88mm)
Key features according to our expert
  • Diameter: 3,5 mm
  • type (screw head): PH2
  • Length: 35 mm
Specifications / All features
  • Brand: DEWALT
  • EAN: 0075352140674
  • Supplier number: DEWALT DWF4100350
Diameter
3,5 mm
Length
35 mm
Box
PH2 / 8 mm
Integrated belt hook
35,0 mm
Uncertainty k 1 (vibration)
3,5 mm
Max. cutting capacity at 45° [square profile]
50,0 mm